Téměř všichni máme smíšené vzpomínky na období pandemie, přesto musíme připustit, že přinesla i řadu zajímavých projektů. Asociace kosmetických oborů ČR vznikla s cílem pomoci zavřeným kosmetickým salonům. Zakladatelky Monika Kubová Dvořáková a Pavlína Kučerová v té době pomáhaly podnikatelkám v rámci svých firem, což bylo z hlediska komunikace se státními orgány nedostačující, a proto vzniklo AKO ČR. V minulém roce pak došlo k připojení Asociace kadeřníků a staly se tak nejsilnější nezávislou organizací v rámci kosmetických oborů na českém trhu. A to dokonce tak silnou, že na 15. 9. 2023 připravuje AKO Beauty kongres pod záštitou Hospodářské komory ČR. Je to u nás nejočekávanější událost roku v profesionální péči o tělo.
AKO ČR vznikla sice už v období pandemie, ale oficiálně svoji činnost veřejnosti představila až nyní na tiskové konferenci a oznámily oficiální termín konání již zmiňovaného AKO Beauty kongresu, který nemá v Čechách obdoby. „V naší zemi je časté, že se pořádají kongresy pořádané jednou firmou. Ale zatím v ČR nebyl kongres, kde by bylo možné seznámit se s více značkami či firmami a vyzkoušet více produktů. Beauty kongres je proto první akce u nás, kdy nebude žádná firma hrát prim, ale může se zúčastnit jakákoliv firma, která má, co dočinění s kosmetickými a kadeřnickými obory. Účastnici tak uvidí takový průřez vším, co tyto obory obnáší,“ vysvětlila jedna ze zakladatelek AKO ČR Monika Kubová Dvořáková. Její kolegyně Pavlína Kučerová pak doplnila motto kongresu: „Letošní první ročník nese podtitul, na podnikání nejste sami, což vysvětluje úplně vše.“ Cílem AKO ČR je totiž mimo jiné ulehčit všem podnikatelům v kosmetických a kadeřnických oborech jejich podnikání. Členové AKO ČR se tak mohou v klidu soustředit na svůj obor a v dalších oblastech, které s jejich podnikáním souvisí, jako na příklad právní poradenství, marketing či práce se zákazníkem, jim poradí a pomůže právě AKO ČR.
Podpořit tuto skvělou myšlenku a popřát štěstí zářijovému AKO Beauty kongresu přišla celá řada známých dam, které svěřily, jaké jsou jejich zkušenosti s péčí v kosmetických a kadeřnických salonech.
Houslistka a členka tria Inflagranti Markéta Muzikářová se salony příliš dobrou zkušenost nemá, posteskla si česká Vanessa Mae. „Nerada navštěvuju kosmetické salóny, ale myslím si, že když jsem tady od zakladatelek AKO ČR dostala doporučení, tak se to změní,“ říká s nadějí známá houslistka a dodává: „Na doporučení od konkrétních lidí pak jedu za službami kamkoliv, i když to mám trochu z ruky,“ prozradila Markéta Muzikářová. Negativní zkušenost má i Kristýna Janáčková. „Když jsem se přestěhovala v roce 2006 do Prahy, tak jsem se rozhodla, že o sebe budu i více pečovat. A šla jsem na doporučení do jednoho salonu. Ale už od začátku jsem tam měla takový divný pocit, jako by tam nenastoupili profíci, ale někdo kdo se to teprve učí. A taky to nedopadlo dobře. Na jedné tváři se mi udělaly pupínky, na které jsem před tím netrpěla. A když jsem se tam vrátila s reklamací, tak mě odbyli tím, že je to moje vina, protože nemůžou za to, jakou mám pleť. A protože si myslím, že v salónech mají být odborníci, kteří poznají, co vaše plet potřebuje, tak jsem z toho byla špatná,“ zavzpomínala herečka, která na hýčkání v salonech však nezanevřela, jen je ostražitější a s nadšením vítá inciativu AKO ČR, která poukáže na kvality oproštěně od marketingu.
Ani zpěvačka Linda Finková nemá se salony příliš dobrou zkušenost a věnuje se hlavně domáčí péči a salony navštěvuje jen sporadicky. „Kdysi, ještě za totáče, mi moje babička řekla, že když jsem začínající zpěvačka, měla bych si dojít kadeřníkovi. A tak mi tam udělali trvalou, spálili mi moje krásné vlasy dlouhé po zadek a já je musela ostříhat. A tak jsem svoji kariéru začínala jako zpěvačka ostříhaná na ježka. Podobné zkušenosti se pak ještě v životě několikrát zopakovaly, proto jsem k salonům skeptická,“ uzavřela hlasová koučka a pedagožka Pražské státní konzervatoře.
Naopak bývalá hlasatelka a moderátorka Hana Heřmánková je pravidelnou návštěvnici salonů, a dokonce je jednomu věrná už více než dvacet let. „Já jsem velmi konzervativní a chodím pořád ke stejné kadeřnici do stejného salónu. Miluju masáže, ale málokdy si je dopřeju, a miluju chodit na kosmetiku, ale také to není zase tak často,“ vysvětlila manželka herecké legendy Karla Heřmánka a dodala, že sice o sebe umí pečovat i doma, ale kvalitní péči v salonu nic nenahradí, protože v tu chvíli, může prý být sama se sebou. „Zavřu oči a přemýšlím o svých věcech, mám vypnutý telefon a je to moc příjemné. Ale nikdy nespím, mohla bych chrápat, a to by nebylo vhodné,“ uzavřela se smíchem Heřmánková.
Péči s kosmetických a kadeřnických salonech si dopřává Bára Kodetová. Razí však heslo, že ne vše drahé musí být zákonitě nejlepší. „Kdysi dávno byly moje zkušenosti se salony špatné. V období, kdy jsem točila film Učitel tance, jsem chtěla mít kudrnaté vlasy, a tak jsem díky trvalé přišla o polovinu vlasů. Ale to už je dávno. Dnes si myslím, že to, kolik to stojí, není záruka toho, že je to kvalitní nebo naopak. Já mám kadeřnici, která hodně hledá, experimentuje a vychází z přírodních přípravků a je to skvělé,“ vysvětlila manželka houslového virtuose Pavla Šporcla.
Regina Řandová kosmetické a kadeřnické salony navštěvuje velmi ráda. Je to pro ni prý dokonce až intimní záležitost. „Já jsem také velmi konzervativní, takže mám pocit, že musím s kosmetičkou nebo kadeřnicí mít úzký vztah, protože vám jde na tělo. Je to vlastně jako když jdete ke gynekologovi. Proto když to není nutné, tak salon neměním,“ popsala herečka, která je nyní už dvojnásobnou babičkou. A dodala, že za život vystřídala jen dvě kadeřnice a s tou současnou jsou dokonce kamarádky. „Chodíme spolu na golf a ona se na mě vždycky jen tak podívá a řekne, že už je třeba zajít k ní do salonu a rovnou na greenu si domluvíme termín.“
Nejznámější česká plus size modelka Natálie Debnárová se také pravidelně svěřuje do rukou odborníků. „U ženy, která je vidět tak jako já, je normální, že navštěvuje kosmetická a kadeřnická studia. Proto ani já nejsem výjimkou. A mnohdy samozřejmě nabídka a servis neodpovídá tomu, co je inzerováno. I když moje zkušenosti jsou převážně dobré. Ale další věc je, že si tady u nás v Čechách všímám toho, že klientka, když je spokojená, tak taky nedává zpětnou vazbu a neposkytne hodnocení. Takže si myslím, že tohle bychom měly jako klientky určitě dohnat. Myslím si, že zpětná vazba pro dané studio je velmi důležitá,“ míní modelka.
Hanka Kynychová začala kosmetické salony navštěvovat v osmnácti letech, když ještě bydlela v rodné Kroměříži. „Měla jsem období, kdy jsem byla opravdu poctivá a chodila jsem pravidelně. Pak přišly děti a trochu jsem to šidila. Ale na co jsem opravdu přísná, tak to jsou věci, které si nechám doporučit na domácí péči. To pak opravdu dodržuji. A jednou za čas si dopřeji i péči v salonu, protože je to opravdu důležité,“ sdělila naše nejznámější cvičitelka.
Módní návrhářka a koučka Vlaďka Kouřilová je na péči v salonech velmi přísná. „Pro mě je návštěva salónu zásadní v tom, že to není jen o té poskytované službě, ale musím se tam cítit dobře. Jsem vystudovaný farmaceut, tak každý produkt, který vezmu do ruky, dokážu podle složení rozklíčovat a odhadnout, jestli mi bude nebo nebude vyhovovat. Ve směru péče v salonech jsem velmi vybíravá. Je pro mě důležitá nejen procedura a produkty, s kterými se v salonu pracuje, ale hlavně člověk, který tu činnost vykonává. Založení AKO ČR mi přijde super v tom, že může vyrovnávat nuance, kdy někde něco nefunguje. Může to pomoct ve vzdělávání odborníků, což je pro mě velmi důležité, a zároveň to pomůže zkvalitňovat péči klientskou,“ vysvětlila autorka módní značky Moment.
Začínající zpěvačka Lucia Sosna se o pleť stará svědomitě, a i pro ni je zásadní, aby se v salonu cítila dobře a i ona musela vybírat.... „Nebyla jsem příliš spokojená, buď byla procedura na pleť příliš agresivní nebo to nemělo takový efekt, bylo to spíše mazání krémů bez pořádného vyčištění pleti,“ popsala, jak postupně prošla několik salonů, než si našla tu správnou kosmetičku, které je věrná. Mezi hosty nechyběla ani herečka Bára Fišerová, která nikdy neměla problém s pletí, takže kosmetické salony příliš nevyhledává, ale správně o ni pečuje. „Pro mě žádné plastické operace a botoxy neexistují, protože jsem srab, ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy, ale já vím, že v tomto případě řeknu nikdy. Raději dám přednost krémům, maskám a samotné péči před invazivními zákroky,“ vysvětlila herečka, která se však pravidelně svěřuje do péče kadeřníka.
Přední česká dabérka Miriam Chytilová byla pravidelnou návštěvnicí salonů před tím, než se jí narodily dcery. „Já jsem principiálně lempl a taky bojuju s časem. Takže jakákoliv péče, jen to že se mám odlíčit, je pro mě hrozné. Ale uvědomuji si, že bych od AKO ČR uvítala, aby zachytili nějakou realitu, protože když člověk hledá třeba dobrou kosmetiku, tak je těžké se zorientovat v tom, co je dobré, a co není. Navíc si myslím, že když se někomu stane v salonu nesprávná věc, tak je strašně potřeba, aby se měl člověk na koho obrátit,“ říká dabérka Jennifer Aniston.
Celým odpoledním programem provedla moderátorka Štěpánka Duchková, která je známá tím, že se o sebe pravidelně stará. Kosmetika a kadeřník jsou tak pro ni pravidelným časem na odpočinek.
Všechny přítomné dámy se těší, že se opět sejdou na zářijovém AKO Beauty kongresu, který proběhne 15. 9. 2023 v Praze v krásném prostoru Spojka Karlín. Kromě odborných přednášek a workshopů budou vyhlášeny také Beauty Award, tedy ceny pro nejlepší kosmetičku/kosmetika roku, manikérku/manikéra roku, pedikérku/pedikéra roku a kadeřnici/kadeřníka roku. V rámci programu proběhne také přednáška o vědomé komunikaci se Simonou Babčákovou či křest odborných publikací. Patronkou AKO Beauty kongresu se stala Pavlína Němcová.
Partnery AKO Beauty kongresu 2023 jsou: Alfa 24, Lan Medical Group, LPG KP Medical, Dr. Baumann, DermapenWorld, Oxynergy Paris, Doelis Aestetic, Les Thermes Marins De Saint Malo Cosmetic, Phytoceane, Beauty akademie, Bruno Vassari, Primavera Andorrana, Depilujeme.cz a BeautySense.
Více informací a možnost přihlášení na www.akocr.cz
O AKO ČR
Asociace kosmetických a kadeřnických oborů ČR v současné době skýtá 350 členů. Vytváří dialog mezi kosmetickými obory, státními institucemi a spolky. Spojuje tak odborníky z oborů kosmetika, pedikúra, manikúra, make-up, vizážistika, permanentní make-up, masáže a příbuzné obory. V těchto oborech podporuje podnikatelské prostředí, zajišťuje informovanost ekonomického a právního charakteru. Předává odborné informace, sjednocuje vzdělávací aktivity dalšího vzdělávání a podporuje aktivity týkající se zvyšování prestiže těchto oborů. AKO ČR je také součástí Hospodářské komory a v rámci této spolupráce se podílí na změně nebo úpravě zákonů týkajících se služeb obecně.