Sonda do života něžných obrů. Na plátna kin míří dokument Národ velryb

Udělat z velryb hrdiny velkého plátna? Právě tohle si dal za úkol naučný přírodopisný film Národ velryb, který mapuje nejen vzrušující život těchto podmořských tvorů, ale i jeho význam pro náš ekosystém. Zavádí nás přitom na objevitelskou výpravu pod hladinu oceánů, kde tito největší obyvatelé planety žijí už více než 50 milionů let.

Jednoho dne objeví malý chlapec na odlehlé pláži vyplavenou velrybu. Během boje o její záchranu se vydáváme na dobrodružnou výpravu za těmito neobyčejnými tvory. Dokument nás vezme na cestu jejich minulostí i současností. Jak se velryby domlouvají a dá se to vůbec zjistit? Jak spolupracují při lovu? Kde tráví zimu a kde léto? A dokážou i velrybí mláďata zlobit své rodiče? Na tyto a další otázky hledá odpovědi celovečerní dokument s názvem Národ velryb.

Snímek byl inspirován „velrybí“ básní od Heathcote Williamse „Whale Nation“, která se v roce 1988 stala nejsilnějším argumentem v boji za zákaz celosvětového lovu velryb. Usilovně na něm několik let pracoval uznávaný filmový režisér Jean-Albert Lièvre, který svůj život zasvětil dokumentování přírody v rámci nejrůznějších koutů světa. Natáčel v Africe, v Asii, v Oceánii, v Arktidě i Antarktidě. Během jedné z těchto výprav měl možnost plavat s velrybami. A zážitek to byl tak intenzivní, že determinoval jeho následnou kariéru.

„Trávili jsme tehdy už dva týdny poblíž Silver Bank a pozorovali velryby z rybářského člunu. Natáčení hrozilo katastrofou: neměli jsme jediný záběr! Až najednou, během jednoho ponoru se přede mnou začal pohupovat útes. Pak jsem se ale rozhlédl kolem sebe a zpozoroval něco, co vypadalo jako ocas a velké bílé ploutve… měl jsem před sebou keporkaka! Mnohokrát se mi o tom setkání zdálo. Tenkrát jsme se sice vrátili domů bez jediného záběru, ale od toho okamžiku jsem toužil natočit film o velrybách a podělit se o tuhle chvíli s ostatními. Musel jsem si na to ale počkat celých 31 let,” vypráví o svém prvním setkání s těmito kytovci francouzský režisér Jean-Albert Lièvre.

Na rozdíl od velkých přírodopisných produkcí, které obvykle vysílají do světa velmi početné týmy, byl produkční tým dokumentu Národ velryb opravdu skromný. „Podstatná pro mě byla mobilita štábu, který jsme zredukovali na minimum. Hodně jsme pracovali s místními profesionály. Toto produkční schéma nám umožňovalo rychle reagovat, což je naprosto zásadní, chcete-li pořídit ty nejlepší záběry,” vysvětluje Lièvre a dodává:

„Často jsme za celý den nepořídili jediný použitelný záběr. Ale někdy se nám, po několika neúspěšných dnech, poštěstilo za pár hodit natočit téměř magické setkání. Člověk musí být trpělivý, věřit, že to dobře dopadne, nepodléhat stresu a obklopit se těmi nejlepšími specialisty.”

Součástí produkčního týmu se stal režisér a podmořský kameraman Denis Lagrange, profesionální potápěč a specialista na velké savce včetně velryb René Heuzey, potápěč Yves Lefevre, podmořský kameraman Roger Horrocks, fotograf z Francouzské Polynésie Yann Hubert nebo kameraman se specializací na mořské a podmořské záběry z Marseille Jean-Charles Granjon. Právě René Heuzey, který na Mauriciu pracuje s velrybami již více než 25 let, natočil navíc neuvěřitelné záběry kojení velrybího mláděte, které se ve filmu rovněž objevují.

Dokument vznikal souběžně hned na několika lokalitách po celém světě. Objevují se v něm například scény z Grónska, Mexika, Francouzské Polynésie, Antarktidy, Austrálie i jižní Afriky. Aby byly co nejvíc povedené, musely se sejít naprosto dokonalé podmínky, tedy hezké počasí, dobrá viditelnost v hloubce, trpělivost, rychlá reakce ale i notná dávka štěstí…

Celovečerní dokument Národ velryb do české distribuce uvádí společnost Bohemia Motion Pictures. Svou premiéru bude mít 20. dubna 2023.

Filmový trailer najdete ke zhlédnutí ZDE. Případně jej lze stáhnout z webu www.bohemiamp.com, kde jsou k dispozici také další fotografie z natáčení.

Další podrobnosti a informace k filmu najdete nawww.bohemiamp.cz a facebookovém profiluhttps://www.facebook.com/bohemiamotionpictures/.